Show Information
For anyone new to dog showing take a look at this very useful information................
Some KC licensed shows hold classes for 'Good Citizens' as well as their regular classes. These classes require the exhibit to have passed their KC Good Citizen Bronze Award as a minimum requirement.
Check here for details of the Good Citizen Scheme
Tests can also be taken at some General Championship Shows or dog training clubs. Shows holding testing sessions are marked with * below)
U.K. STAFFORDSHIRE BULL TERRIER SHOWS
2024
20 NISBTC (C)
Martin Murphy
26 WELKS (C)
Gary Nicholson
May
11 EAST ANGLIAN SBT CLUB (O)
Dave Butler (Eternalco)
SACs Tracy Hamilton (Shawrigg)
12 * BIRMINGHAM NATIONAL DSS (CH)
Lee Rhodes (Teracota)/
Tony Pritchard (Anthian)
12 SBT CLUB (O)
Gareth Thomas (Gazstaff)
16 SCOTTISH KENNEL CLUB (CH)
Nigel Merrick (Magicgem)
16 SCOTTISH KENNEL CLUB (CH) (Oct show)
Carl Dean(Kylestaff)
18 SCOTTISH SBT CLUB (CH)
Jim Byrnes (Lackyle)/
Teri Owen (Tagstane)
26 BATH (CH)
Ian Biddlestone
JUNE
John Parker (Nettleworth)
Pauline Harkin (Harkline)
Pete Hopgood (Antroboss)
Brian Speed (Speediestaff)
Dave Cartwright (Borgstaff)
Debbie Desmond (Elitebull)
Julie Cartwright (Borgstaff)
30 WINDSOR (CH)
Shaun Stone (Ashbull)
JULY
Miguel Navarro ESP (D'Spain Fuego Negro)
6 EASBTC (CH)
Mike Davies (Stormbull)
/Steve Fairhurst (Fairlenium)
13 PSBTC (CH)
Eric Galvin (Scousious)
/Paul Stanway (Stanway)
14 N&DSBTC (CH)
Tony Pritchard (Anthian)
/Dean Cund (Chelmbull)
28 LEEDS (CH)
Robert Jenkins (Slatady)
AUGUST
Alison Hinsley (Tigerbull)
3 WSBTC (CH)
Jayne Winrow (Jayneze)
/Kerry Williams (Regalbull)
Gary Hinsley (Tigerbull)
16 WKC (CH)
Spencer Cox (Hamason)
17 SBTCSW (O)
Jim McCarthy
Colin Powell (Bowtmans)
Keith Baldwin (Nightstorm) **
31 SBTC (O)
Julie Gray (Aberstaff)
SEPTEMBER
1 EASBTC (O)
Jantsje v/d Meer Metzlar (Frisianstaff)
(SACs) Tash Walker (Teshleystaf)
7 RICHMOND (CH)
Frank Kane (Hirontower) **
Frank Gough
14 NCSBTC (CH)
Craig Dillon (Cragails)
/Tom Hehir (
21 DSBTC (CH)
Paul Stanway (Waystaff)
/Michelle Murphy (Brockmar)
22 SCSBTS (CH)
Liz Stanway (Waystaff)
/Sian Hammond (Hammystaff)
28 BELFAST (CH)
Johan Sandstrom (Sandstaffs)
29 MB&CSBTC (O)
OCTOBER
5 SSBTC (O) tbc
6 NofSSBTC (CH)
Martin Johnson (Tillcarr)
/Cornelia Bergundtha (But Charmings)
11 SWKA (CH)
Andy Land (Winzack)
13 PSBTC (O)
Dave McKimm (Tilicious)
20 NWSBTC (O)
Claire Crossman (Pendlestaff)
25 MIDLAND COUNTIES (CH)
Gill McDermott (Macadermus)
26 NISBTC (O)
Gail Ross (Mumiah)
27 NESBTC (CH)
Gill Thomas (Sunnystone)
/Ken Meneer (Reneem)
NOVEMBER
9 EMSBTC (CH)
Michelle Southall (Beckash)
/Paul Grimwood (Ramblestaff)
10 SBTC (CH)
Paul Quinn (Bowferry)
/Jimmy Devine (Lendevs)
17 SBTCSW (CH)
Rini Van Wijk (v/d Betuws Glorie)
/Mikey John (Welshstaff)
DECEMBER
7 N&DSBTC (O)
Zoe Martin
12 LKA (CH)
Barbara Beaufoy (Wyrefare)
Dates and judges may change after submission,
please refer to the appropriate schedule.
CANINE SOCIETY OPEN SHOWS SCHEDULING SBT CLASSES IN EAST ANGLIA AND THE SURROUNDING AREA
April
Faye Gardner (Labrastaf)
May
Natalie Moorcroft (Moorstar)
12 GRAVESEND & MEDWAY TOWNS CS
Mr T. Mansell-Duffield (Duffman)
18 WICKFORD & BASILDON CS
Georgia Kirk (Kirstaff)
Cameron Booth (Sharmara)
June
Anne Preston (Kahamaia)
Laila Strom (Joddricks)
July
Samantha Mignano-Fricker (Calavey)
14 SUFFOLK KA
Sally Howe (Jamborob)
August
26 SWECA
Jayne Alpe (Pipruda) **
** Non-specialist judge